תקשורת דרך משחקים
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
סדנאות קרובות
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
כיצד מחליטים איזה משחק לקנות?
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
קניית הספר- תקשורת דרך משחקים
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
 
דף הבית >> התפתחות שפתית >> עיכוב שפתי

עיכוב שפתי

ילדים עם לקות שפה מתקשים להעביר ולהבין מסרים מהסביבה. הם מתקשים לארגן מידע מילולי ולשתף ברעיונות. הקושי בהעברת מסרים ורעיונות גורמים פעמים רבות לתסכול וכעס אצל הילד והוריו. כמו כן יש פגיעה בדימוי העצמי של הילד עם קשיי השפה. קשיי השפה יכולים ללות את הילד הן בשפה הדבורה והן בשפה הכתובה בבית הספר.

קלינאי התקשורת מזהים את קשיי השפה השונים, החלוקה הברורה ביותר היא בין קשיים בהבנת שפה לקשיים בהבעת שפה, פעמים רבות רואים שילוב של קושי שפתי הן בהבעה והן בהבנה של השפה.

לקות שפה הבעתית - (אקספרסיבית):

בלקות שפה זו אנו רואים ילד שההבנה שלו טובה יותר מיכולת ההבעה שלו. אנו רואים במטלות חשיבה יכולת שפתית טובה ובמטלות הדורשות הסבר ונימוק יכולת נמוכה יותר. לפעמים הקושי מופיע בצורה ברורה - הילד אינו מפתח דיבור מתקשה להביע מילים ראשונות ואז מאותר הילד בגיל צעיר ומגיע לטיפול. לפעמים הילד רוכש מילים בסיסיות אך בגיל מאוחר יותר הוא מתקשה להסביר ולהרחיב במידע ואז זיהוי הקושי השפתי נעשה בגיל ארבע - חמש ואף בגיל בוגר יותר.

ישנם ילדים שהקושי השפתי שלהם מתגלה רק לאחר שהתקשו ברכישת יכולת הקריאה או הכתיבה. ילדים לקויי שפה מתקשים להביע את עצמם ולכן בגיל הילדות הם מתקשרים בנשיכות, מכות ודחיפות. גם בגיל בית הספר, עדין אפשר לזהות ילד עם לקות שפתית שמרבה לפתור בעיות על ידי מכות. פתרון זה של מגע, מגיע מתוך מצוקה וקושי להעביר את מחשבותיו ותחושותיו לגבי מה שקורה סביבו. לא פעם לילד עם הלקות השפתית יש גם בעיות חברתיות המתבטאות בדחייה חברתית, בקושי להבינו או בחוסר סבלנות לשמוע הסברים שלו (עקב הקושי בארגון הסבריו לרוב מסורבלים וארוכים יתר על המידה).

לקות שפה הבנתית:


ילד עם לקות שפה זו מתקשה להבין את צרופי המילים, את משמעות המילים ואת המבנים התחביריים. אנו נראה ילד המתקשה להבין מילים מופשטות כמו קטגוריה - כלי תחבורה, כלי מטבח ועוד. הוא יתקשה להבין מילים של רגש שהבעתם אינה ברורה, לדוגמא הוא מבין "עצוב ושמח" אך יתקשה להבין "מתוסכל ומאוכזב". מאוחר יותר נראה קושי בהבנת משפטי שאלה, משפטי שלילה וכד'.

בתחום הפרגמטי נראה ילד שמתקשה להבין קודים חברתיים, להבין נימוס, לשמור על נושא שיחה ולהתחשב במאזין, השיחה עימו אינה מתקדמת והוא אינו מקשיב לאחר. לילד עם בעיית הבנה יש קושי להבין את המסרים הגלויים והסמויים המועברים בשיחה והוא יבין את הדברים כמו שנאמרו ללא יכולת זיהוי ציניות או הומור.
 

לקות שפתית משולבת:

ילד שלו לקות משולבת לא יראה פער בין יכולת ההבעה ליכולת ההבנה. אנו נראה ילד שהיכולת השפתית הכללית שלו נמוכה מהיכולת הכללית של בני גילו, הן בהבעה והן בהבנה.


רוב הילדים עם לקות שפה ספציפית סובלים מקושי בשיום (דיסנומיה).

קושי זה מתבטא בקושי למצוא ולהגיד מילה שנמצאת בלקסיקון שלנו ומוכרת לנו. הקושי מתבטא ביכולת לדבר ברצף ולשלוף מילים על מנת ליצור משפטים. אנו מכנים זאת בצורות שונות: קושי בשליפה, קושי בשיום, קושי במציאת מילה או אמירה כגון: "זה עומד לי על קצה הלשון".
 
אצל ילדים שלהם יש דיסנומיה נראה דיבור לא רציף, היסוסים רבים, עצירות, חזרות על מילים שכבר נאמרו, הוספת emm, שימוש במילות פקק כמו "זה" "אז" וחזרה על מילה שנאמרה כמה פעמים. (פעמים רבות מגיעים הורים ואומרים שהילד מגמגם ורק לאחר אבחון קלינאית תקשורת נמצא שלילד יש קושי בשליפת מילים).
 
חלק מהילדים עם קושי בשליפה בוחרים להימנע מדיבור על מנת שלא להראות את הקשיים שלהם. אחרים ידברו ללא הפסקה דיבור תפל ולא יגיעו לעיקר. ילד עם קשיי שליפה יכול לדבר עם עצירות רבות בהן הוא יגיד: "שכחתי איך קוראים לזה", או "נו הדבר הזה..." וכד'.
 
יש לזכור שילד עם קשיי שליפה לא בהכרח יש לו חוסר בידע הסמנטי שלו (באוצר מילים) לרוב המילה קיימת בלקסיקון אך הוא מתקשה לאתר אותה ולשלוף אותה במקום המתאים. מצד שני ילד שעקב קשיי השליפה מדבר מעט, יווצר אצלו חוסר באוצר מילים לעומת ילדים בני גילו המשתמשים במילים חדשות שהם למדו.

נקודה לתשומת לב: איתור מוקדם של ילד עם לקות שפתית תאפשר הפחתת תסכול ותחושת כשלון אצל הילד ונתינת כלים מתאימים להורים ולצוות על מנת לקדם את הילד.
ליצירת קשר
חייגו:
050-6919658 
או שלחו הודעה:

 

האתר נבנה ע"י ענבר שיווק דיגיטלי | סטודיו לבניית אתרים, יצירת תוכן שיווקי, ליווי וייעוץ לעסקים