תקשורת דרך משחקים
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
סדנאות קרובות
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
כיצד מחליטים איזה משחק לקנות?
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
קניית הספר- תקשורת דרך משחקים
מבצע!
מתנת סוף שנה לגנים או לבתי הספר
הספר "תקשורת דרך משחקים" במחיר מאוד מיוחד בקנייה של 15 ספרים ומעלה.
לקנייה
 
דף הבית >> הרצאות וסדנאות >> לגננות ומטפלות

 

השתלמויות לגננות 

גננת הגן היא אחראית בלעדית על הילדים בגן, על מנת להצליח כגננת צריך להתמחות בהמון תחומי ידע ודבר זה אינו פשוט כלל. ההרצאות והסדנאות שלי פותחו על מנת להקל על גננת הגן באינטגרציה של הידע, בזיהוי קשיים, בהכרת תחומי טיפול משיקים וכן בהעמקת הידע השפתי.

 

 1. הרצאה בנושא התפתחות השפה - בהרצאות לגננות מקבלים מידע לגבי התפתחות השפה, והתאמתה לגיל הכרונולוגי. בסיומה נדע לזהות בין חוסר שטף לגימגום, מתי ובאיזה צורה רוכשים את הצלילים, נכיר מושגים כמו קשיי שליפה, קשיי התארגנות, דיספרקסיה/אפרקסיה ועוד. הגננת מקבלת כלים לאיתור קשיים שפתיים ולשיבושי היגוי.
   
 2. סדנת משחקים לפיתוח השפה - סדנה עם מעט משתתפים, בסדנה חווים משחקים שונים מוכרים ופחות מוכרים ולומדים כיצד להפיק מהמשחק מטרות שפתיות שונות. בהרצאות לגננות, הגננות חוות כיצד לעודד שפה ולפתחה דרך משחקים ופעילויות בחצר או בטיול.
   
 3. משחק סימבולי - למה הוא טוב, ואיך מפתחים אותו - משחק סימבולי (דמיוני) חשוב מאד להתפתחות השפה והחשיבה. מובאות דוגמאות מחקריות לקשר בין התפתחות המשחק הסימבולי להתפתחות השפה והחשיבה וכן ניתנות דוגמאות כיצד לעודד ולפתח את המשחק בזמן פעילות חופשית במעון או בגן.
   
 4. נורות אזהרה ילדי גנים - בהרצאות לגננות תלמדו מתי להפנות לטיפול קלינאית תקשורת, מהם שלבי הרכישה השפתית ומתי עיכוב ברכישה יכול להצביע על קושי שפתי נוכחי או עתידי. ניתנות נקודות לתשומת לב שעוזרות לצוות למקד תשומת לב לילד ולאתר קשיים מוקדם ככל האפשר.
   
 5. קלינאית תקשורת ותחומי הטיפול - בהרצאה מפורטים תחומי הטיפול השונים של הקלינאית וכן סוגי האוכלוסיות אותם היא פוגשת. הצוות נחשף לידע כיצד היא מאבחנת, מטפלת וכיצד להציג להורים את חשיבות הפנייה כאשר מאתרים קושי.
   
 6. התפתחות התקשורת והשפה בגילאי לידה עד שלוש - בגיל הצעיר יש הרבה התלבטות לגבי קצב רכישת השפה והדיבור. יש טווח רחב בזמן הרכישה ומטפלות רבות מתלבטות האם לתת יותר זמן לילד לרכוש שפה עצמאית לפני הפנייה להתפתחות הילד או לאיש מקצוע. בהרצאה ניתן דגש כיצד לחדד את ההסתכלות על הילד מעבר להקשבה להגייה או לשפה שלו. מועלות נקודות בהם מומלץ להפנות להתפתחות הילד למרות הגיל הצעיר.
   
 7. כיצד לעודד ילד לשימוש בשפה מגוונת - כולנו מדברים עם הילדים אבל לפעמים בלי כוונה אנו לא מאפשרים לילדים זמן תגובה או פשוט לא מעודדים אותם לדבר. בפגישה נלמד כיצד לשאול שאלות המעודדות תשובות שונות, נלמד כיצד להרחיב את המבעים של הילדים וכיצד ליצור מצבים בהם הילד יצטרך לענות/להסביר/לתאר בצורה מפורטת שתפתח לו את החשיבה ואת השפה.
   
 8. עבודת צוות במערכת החינוך - כמו כן בהרצאות לגננות תלמדו כיצד להעביר מידע בין אנשי הצוות על מנת לעודד צמיחה והתחלקות בידע הקיים. פעמים רבות לגן או למעון מגיעים אנשי מקצוע שונים מתוכנית מעג"ן/שרות פסיכולוגי וכד'. יש חשיבות רבה בלמידה כיצד מעבירים מידע לאיש צוות וכן ממנו להורים. כיצד מציגים את הידע שלך לאיש מקצוע על מנת שיוכל לעשות את עבודתו טוב יותר ולהפך, כיצד הגננת שמקבלת המון מידע מסננת את המידע החשוב לה מתמקדת בו ותומכת בילד עצמו.
   
 9. פעילויות קבוצתיות להעשרה שפתית בגנים - העשרה שפתית בגן יכולה להעשות בצורות שונות: משחקי מעבר, פעילויות בקבוצות קטנות, משחקי חצר יזומים ועוד. בפגישה נקבל רעיונות שונים לגבי שילוב השפה בגן ללא מאמץ מיוחד וכן זה מקום בו הגננות משתפות ומספרות על הדרכים המדהימות שהן משתמשות על מנת להעשיר את שפתם של ילדי הגן. במפגש כזה כל אחת ואחת לומדת גם מנסיון חברתה.


מורות וצוותים חינוכיים בבתי ספר:

 1. הקשר בין שפה ללמידה - ללא יכולות שפתיות קשה ללמוד. רכישת הקריאה והכתיבה מתבססת על כמה יכולות: תפיסה מרחבית, מודעות פונולוגית ויכולת גרפית. כדי להבין מה קוראים, צריך יכולות שפתיות של הבנת מורפולוגיה, אוצר מילים נרחב ויכולת הבנה. צוות המורים מזהה ילד שמתקשה ברכישת הקריאה או ילד שמתקשה ביכולת הבנת הקריאה, אך האם ברור מי יכול לעזור לו? בהרצאה זו נקשר בין היכולת השפתית לבין הקושי בלימודים. נדבר על מתי להפנות למורה להוראה מתקנת ומתי להפנות לקלינאית תקשורת. יושם דגש על הבנת חשיבות השפה במהלך הלימודים ועל חשיבות הבסיס השפתי בלימודים.
   
 2. עבודת צוות במערכת החינוך - כיצד להעביר מידע בין אנשי הצוות על מנת לעודד צמיחה והתחלקות בידע הקיים. פעמים רבות מגיעים אנשי מקצוע שונים לכיתות שרות פסיכולוגי/מרכז טיפולי וכד'. יש חשיבות רבה בלמידה כיצד מעבירים מידע לאיש צוות וכן ממנו להורים. כיצד מציגים את הידע שלך לאיש מקצוע על מנת שיוכל לעשות את עבודתו טוב יותר ולהפך, כיצד המורה שמקבלת המון מידע מסננת את המידע החשוב לה מתמקדת בו ותומכת בילד עצמו במהלך הלמידה.
   
 3. התפיסה הטיפולית של קלינאית התקשורת ומתי להפנות ילד לקלינאית - במפגש זה יושם דגש על עבודת קלינאית התקשורת עם ילדי בית ספר, כיצד מאתרים במה מתמקדים, כיצד מתחברים ללמידה בכיתה ועל חשיבות הקשר בין הקלינאית והמורה. כמו כן נדבר על נורות אזהרה אצל ילדי בית ספר ומתי כדאי להפנות לקלינאית ולא למורה להוראה מתקנת ולהפך.
   
 4. מיומנויות חברתיות ומה שביניהם - בכיתה א'-ב' מתחילים לזהות בבית הספר ילדים להם קשיים חברתיים, ויש חשיבות לתיווך שלנו המבוגרים בזמן משחק של הילדים. בסדנא לומדים איזה תגובות מעודדות תקשורת וקבלה, כיצד להכניס ילד למעגל החברתי, כיצד לתצפת על התנהגות ותגובות של ילדים ולתווך להם להתנהגות חברתית.
   
 5. קשיי שפה והשפעתם על הלמידה - כאשר לילד יש לקות למידה כל מהלך הלמידה שלו שונה: הוא רוכש את הקריאה בצורה שונה, הוא זקוק לאסטרטגיות שונות על מנת להתמודד עם מטלות הלמידה ועוד ועוד קשיים. על מנת לאפשר לו הצלחה בלימודים יש צורך שהמורה יבין את הקשיים ויאפשר לו את מירב התנאים לחוות הצלחות במהלך הלימודים. בהרצאה זו נדבר על הקושי ובאיזה מקומות בלמידה נתקל בו. (לדוגמא: ילד עם קושי בשליפה ייתקשה ברכישת הקריאה ויצטרך תיווך וצורת למידה שונה מילדים אחרים). נראה באיזה כיתות נתקלים הילדים בקשיים וכיצד המורה יוצר מדרגות מובנות וקטנות המאפשרות לילד לקווי השפה להצליח ולהתקדם כמו כל ילדי הכיתה.

יש אפשרות לצוותים ליצור מקבץ מפגשים בנושאים שונים, או להזמין ליום הערכות שלם בו נתייחס לטווח גילאים גדול ולמגוון קשיים המופיעים פעמים רבות עם קשיי שפה: קשיי קשב וריכוז, לקות למידה, NVLD (קשיי למידה לא מילוליים המתבטאים בקושי בפענוח קודים חברתיים), ספקטרום ה- PDD ועוד.

 ליצירת קשר
חייגו:
050-6919658 
או שלחו הודעה:

 

האתר נבנה ע"י ענבר שיווק דיגיטלי | סטודיו לבניית אתרים, יצירת תוכן שיווקי, ליווי וייעוץ לעסקים